17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında farkındalık yaratmak adına düzenlenen NICU Academy Ödül Töreni’nde ödüller sahiplerini buldu.

Dünya Prematüre Günü kapsamında, prematüre doğumlara dikkat çekmek için yeni doğan yoğun bakım ünitesi doktor ile hemşirelerinin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından gelen prematüre çocuk sahibi ailelerine ödül verildi.

Dünyaya gözlerini erken açan ve yaşama tutunmak için özel bakıma muhtaç olan bebekleri hayata bağlayan 14 farklı hastanede çalışan 37 yenidoğan yoğun bakım ünitesi doktor ve hemşiresi, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında düzenlenen törende ödül aldı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu‘nda düzenlenen ödül törenine; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, sanat ve cemiyet hayatından; Merve Sevi, Kerem Fırtına, İnci Candemir, Sedat Erdiş, Selda Terek, Pia, Yelda Cumalıoğlu ve Hülya Seloni, yeni doğan yoğun bakım ünitesi doktor ve hemşireleri katıldı.

Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleşen 17 Kasım Dünya Prematüre Günü NICU Academy Ödül Töreninde, Türkiye’de her yıl 150 bin bebeğin prematüre doğuyor ancak bu bebeklerin yüzde 50’ye yakınının yaşama tutunabildiğini söyledi.

“PREMATÜRE DOĞUMLAR ENGELLENEBİLİR”

Erken doğumların giderek arttığına dikkat çeken İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Prematüre bebekler hemşire, hekim ve ebeveynler için farklı bir histir. Onlar 2 bin 500 gramın altında erken doğan sürprizlerdir. Prematüre doğumların yüzde 80’i engellenebilir. Doğru beslenme, sigara, şeker, hipertansiyon gibi etmenler prematüre doğumlara yol açabilir.

2018 yılında İstanbul’da 4 bin 500 prematüre doğum gerçekleşti. Günümüzde toplam doğumların yüzde 10’u erken doğum olarak gerçekleşiyor. Ama aile ve sağlık çalışanlarının insanüstü özverisiyle bu bebeklerin yüzde 80’ni yaşatılabiliyor.

Son yıllarda yapılan çalışmalarla İstanbul’da 3 bin 200 yenidoğan ünitesi kuruldu. Bunların 2 bin 500’ü ileri prematüre bebekler için hazırlanan üçüncü seviye yenidoğan ünitesi olarak tasarlandı” dedi.

“İLKLERİ BAŞARMAK ZORDUR”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ise, “Tam olgunlaşmadan dünyaya gelen bebeklere prematüre diyoruz.

Olgunlaşmalarını tamamlayamadıkları için enfeksiyonlara ve dış etkenlere daha hassas oluyorlar. Bu etkinlik prematüre bebeklerin farkındalığını artırmak için Türkiye’de ilk kez yapılıyor o yüzden önemli.

Dünyada en çok değer verilmesi gereken şey çocuktur. Prematüre çocuklara daha çok emek verilir. Prematüre çocuklara emek veren tüm sağlık çalışanlarına sizler ve aileler adına teşekkür ederim. Bu ilkti, ilkleri başarmak zordur.

Farkındalığı yaratan bu ilk çalışmadan sonra gerisi daha kolay olacaktır. Arkadan gelen sağlık çalışanları bu bayrağı daha ileriye taşıyacaklardır” diye konuştu.

HER 10 BEBEKTEN 1’İ PREMATÜRE

NICU Academy Kurucu Ortağı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır da, “Türkiye’de her 10 bebekten 1’i prematüre olarak doğuyor. Bu rakam yılda 200 bin bebeğin prematüre olması demek. Eşim ve çocuklarım da prematüre olarak dünyaya geldi bu oran bizim evde yüzde 75.

Ödül gecesini organize ederken bu alanda hizmet veren hemşire ve doktor arkadaşlarımızı vermiş oldukları mücadele için teşekkür etmek istedik. Çünkü bu bebeklerin hayata tutunabilmesi için bakım ve tedaviler çok önemli.

Yaşam kalitelerini bu tedaviler belirliyor. Oğlum 35, kızım 34 haftalıkken dünyaya geldi. Yoğun bakım süreci yaşadık. Her ne kadar doktor olsam da, çocuklarıma bakanlar doktor arkadaşlarım olsa da insan o yoğun bakım ünitesinin kapının önüne çömelip ağlıyor.

Çocuğunu oraya bırakmak, belli sürelerle görmek zor bir duygu. Gözyaşlarını kelimelerle ifade etmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

PREMATÜRE DOĞUMLARI TETİKLEYEN FAKTÖRLER

Gebeliğin 37’inci haftasından önce gerçekleşen doğumlara prematüre denildiğini söyleyen Yeni Doğan Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Derya Büyükkayhan ise, “Prematüre doğumlar sıklıkla tekrarlayıcı oluyor. Eğer bir anne prematüre doğum yapmışsa sonraki gebeliklerinde prematüre doğum riski yüksek.

Prematüre doğumları tetikleyen faktörler enfeksiyonlar, doğumsal bozukluklar, annenin aşırı fiziksel aktivitesi, stres, yorgunluk ve çoğul gebeliklerdir.

Prematüre doğumların önlenmesi için gebeliğin takip çok önemli. Takip ne kadar hassas olursa prematüre doğum o kadar erken fark edilir. Mümkünse doğum geciktirilebilir. Biraz daha bebeğin anne karnında kalması sağlanabilir.

Tüm müdahalelere rağmen bebeğin anne karnında kalması mümkün olmuyorsa doğumdan sonra ihtiyaç duyduğu yoğun bakım destek tedavilerini günümüzde yeni doğan tedavilerinde veriyoruz” diye konuştu.

“PREMATÜRE BEBEKLERİN SAĞ KALIM ORANI ARTTI”

Günümüzde yoğun bakım destek tedavileriyle ilgili çok iyi yol kat edildiğini belirten Prof. Dr. Büyükkayhan, “Ülkemizde de çok başarılı sonuçlar var.

Prematüre bebeklerin sağ kalım oranı arttı. Biz bu oranların yanı sıra onların sorunsuz yaşamlarına devam edebilmesi için mücadele ediyoruz. Prematüre bebek aileleri hiç kaygılanmasın, artık yalnız değiller, arkalarında çok güçlü kocaman ekipler var” dedi.

NICU ACADEMY ÖDÜLLERİNDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU!

Gecenin ödüllerini, İlk Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Ödülü alanında, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Fatma Duran kazanırken Yenidoğan Yoğun Bakıma Emek Veren Klinik Şefleri ve Hemşireleri Ödülü’nü Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastaneleri klinik şefleri ve hemşireleri kazandı.  Tüm prematüre bebekleri temsilen Yılın Savaşçı Bebekleri Ödülü ise Miray Usta ve Beyza Özdemir aldı.

Minik mucizelerin ve bu mücadeleye destek verenlerin ödüllendirildiği NICU Academy Ödülleri’nde; ünlü prodüktör ve müzik danışmanı Ahmet Özden, sözü ve bestesi kendisine ait olan ‘Mucize Bebek’ adlı şarkıyı, eşsiz bir piyano performansıyla sergiledi.

Solist Hüseyin Öğüt, şarkıya kendine has yorumu ve tınısı ile renk katarken, Dermatolog Doktor Nazlı Caf da, perküsyon performansı ile geceye özel hazırlanan şarkıda, Ahmet Özden’e eşlik etti.

Gecenin kapanışında ise ünlü şair, yazar ve müzisyen Tuna Kiremitçi sahne aldı. Kendi bestlerini önemli solistlerle birlikte seslendirdiği ‘Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları’ albümü ile dikkatleri üzerine çeken Kiremitçi, kendi bestelerinden oluşan bir performans sergiledi.

Bu özel gecede başarılı müzisyene, özellikle etnik türdeki şarkılara olan hakimiyeti ve geniş repertuarı ile fark yaratan vokal Elis Dubaz eşlik etti.

NICU Academy olarak, bu kıymetli ve özel geceyi düzenlememize katkı sağlayan ve dün gece yanımızda olan herkese teşekkürü bir borç biliriz.

#AvucumdakiMucize

#MinikSavascilar


Teşekkürlerimizle…

17 Kasım Dünya Prematüre Günü NICU Academy Ödül Töreni etkinliğimizin düzenlenmesinde katkıda bulunan ve prematüre bebeklerimizin sağlıklı ve kaliteli yaşam sürdürebilmeleri için emek harcayan;

Yıllarca bu alanda ilklere ve yeniliklere imza atan değerli hocamız Prof. Dr. Asiye NUHOĞLU‘na, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü‘ne, Sağlık Bilimleri Üniversitesi‘ne, Necmettin Erbakan Üniversitesi‘ne, Dünya Perinatoloji Derneği‘ne, Çocuk Dostları Derneği‘ne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne, Destek Medya Grubu‘na, Teknopol İstanbul‘a, Emzirme ve Anne Sütü Gönüllüleri Derneği (TEMAS)‘ne, El Bebek Gül Bebek Derneği‘ne, Tiyatro Siyah Koza‘ya ve Cedrus Crital Care’e bu farkındalığın oluşmasında verdikleri destekler için tüm minik mucizelerimiz adına teşekkür ederiz.