Yenidoğan Yoğun Bakım Hangi Bebekler için Gereklidir?

Yenidoğan yoğun bakım ünitesi, 37. Gebelik haftasından önce dünyaya gelen bebekler için gerekli tıbbi desteğin sağlandığı bir hizmettir.

Yenidoğan yoğun bakımı alanında uzman hekim ve hemşireler ile kontrol edilmektedir. Bebeklerin doğması gereken haftadan önce dünyaya gelmesi çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bebeklerde erken doğum kaynaklı olarak gelişim eksikliği söz konusu olabilir.

Dolaşım sistemleri, solunum sistemleri, sinir sistemleri ya da boşaltım sistemlerinde problemler meydana gelebilir. Bu sorunların tedavisi ve kontrol altına alınması da yenidoğan yoğun bakım üniteleri kapsamında sağlanmaktadır.

Enfeksiyonlar ya da solunum problemleri sebebiyle meydana gelebilecek sağlık sorunlarının tedavisi için yenidoğan yoğun bakım ünitesi oldukça önemlidir.

Bebeklerin Yenidoğan Yoğun Bakımına Alınma Sebepleri Nelerdir?

Yenidoğan bebeklerin yoğun bakıma alınma sebepleri gebeliğe ve bebeğin durumuna göre değişmektedir. En sık görülen yenidoğan yoğun bakımı sebebi ise prematüre bebektir. 37. Gebelik haftasından önce dünyaya gelen bebekler prematüre olarak isimlendirilmektedir.

Bu bebekler, haftalık gelişimlerine bağlı olarak yoğun bakım ünitelerinde tedavi altına alınmaktadır. Prematüre bebekler 24 ve 37. Gebelik haftasında dünyaya gelmektedir.

  • Bir diğer yenidoğan yoğun bakım sebebi ise solunum problemleridir. Bebeklerin erken doğum kaynaklı olarak nefes alıp veremediği durumlarda yoğun bakım gerekli olmaktadır. Bebeğin kendi başına solunum yapabilmesini destekleyen tıbbi tedaviler uygulanmaktadır.
  • Mikrobik enfeksiyonlar da yenidoğan bebeklerde en çok görülen sağlık sorunları arasında bulunur. Erken dünyaya gelen bebeklerde bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemektedir. Bu sebeple de bebek doğum kanalından geçerken, annede mevcut olan bakterilere maruz kalır. Bu durumda da sepsis adı verilen enfeksiyonlar meydana gelir. Bu durumun tedavisi için yenidoğan yoğun bakım ünitesi gereklidir.
  • Bebeklerde erken doğum kaynaklı bazı anomaliler görülebilir. Bu durumda organ bozuklukları, organ yetmezlikleri ve anomaliler meydana gelebilir. Bu durumun tedavisi için yenidoğan yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyulur. Bu bebeklere gerekli durumlarda cerrahi ameliyatlar planlanabilir.
  • Kalp hastalıkları erken dünyaya gelen bebeklerde sıkça görülen sorunlardan biridir. Kalp hastalıklarına sahip olan bebekler için yenidoğan yoğun bakım üniteleri hayati önem taşır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+