Bir Bebeğin Yenidoğan Yoğun Bakımda Kalma Süresi Nedir?

Yenidoğan yoğun bakım ünitesi, bebeğin erken doğum kaynaklı meydana gelebilecek sağlık sorunlarının tedavi edilmesini sağlayan, hayati önem taşıyan tıbbi desteklerdir.

Bebek, 37. Gebelik haftasından önce dünyaya gelmişse, yenidoğan yoğun bakıma ünitesine alınması gerekebilir. Hayata sağlıklı bir başlangıç yapmak ve yetişkinlik döneminde kalıcı hasarlar sebebiyle zorluk yaşamamasını sağlamak için gerekli tüm tedaviler, yoğun bakım ünitesinde uygulanır.

Yoğun bakım kapsamında tedavi süreci ise bebeğin sağlık durumuna, kaç haftalıkken dünyaya geldiğine ve mevcut sağlık durumuna göre belirlenmektedir. Bebeğin sağlıklı olduğuna ve gerekli tüm müdahale, tedavinin yapıldığına hekimler karar verecektir.

Bebeğin tedavi ve yoğun bakımı sürecinin ne zaman biteceğine hekimler karar verecektir. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeğin bir an önce taburcu edilmesi değil; en sağlıklı şekilde tedavi edilmesi ve doğru yöntemler uygulanarak sorunların kalıcı olmasının engellenmesi hedeflenmektedir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Kaç Hafta Sürer?

Yenidoğan yoğun bakım süreci farklı sağlık sorunları sebebiyle başlayabilir. Bebekteki solunum problemleri, kalp hastalıkları ya da enfeksiyonlar gibi sebepler farklı tedavi süreçlerini kapsamaktadır. Şayet bebek kendi başına nefes alabiliyor ve gözlem için yenidoğan yoğun bakım ünitesine alınmış ise en kısa sürede taburcu edilir.

Ancak bebekte kalp sorunları varsa, ameliyat gerekiyorsa bu durumda yoğun bakımda kalma süresi daha uzun olacaktır. Ailelerin sabırlı olması, hekimlere güvenmesi ve sürece destek olması oldukça önemlidir. Yenidoğan yoğun bakımı sürecinde aileler:

  • Aileler, yenidoğan yoğun bakım süreci kapsamında doğru bilgilendirilmeli,
  • Bebeğin bakımı ve tedavisi kapsamında gerekli bilgileri yenidoğan yoğun bakım ekibinden almalı,
  • Bebeği gözlemleyebilmeli ve denetleyebilmelidir. Bu sayede ailelerin morali ve motivasyonu da yükselecek ve tedavi sürecinde uzman hekim ekibine güvenerek talimatları uygulayacaktır.

Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebekler yedi, yirmi dört şefkatli ve uzman ellerde tedavi edilmektedir. Bebeğin en kısa sürede taburcu olmasından ziyade, doğru tedaviyi görmesi ve iyileşmesi öncelikli hedeftir.

Ailelerin sürecin sağlıklı şekilde ilerlemesi için sabırlı olması, bebeklerinin durumu hakkında detaylı şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+