Yenidoğan Yoğun Bakım Nedir?

Yenidoğan yoğun bakımı, 37. Gebelik haftasından önce dünyaya gelen bebeklerin sağlıklı gelişimi destekleyen bir hizmettir.

Bebekler için oldukça hassas ve kritik bir evre olan yenidoğan dönemi, bebeklerin solunum bozukluklarının kontrol altına alınması, gelişim geriliği sebebiyle yaşanabilen sağlık sorunlarının tedavisi ve bebek ısı kontrollerini sağlayan sağlık hizmetleridir. Bebeklerin bu dönemdeki gelişiminin yalnızca deneyimli ekipler ve doğru bakım teknikleri ile kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Yenidoğan bakım ünitesinde bebeklerin erken dünyaya gelmesinden kaynaklanabilecek sorunların minimumda tutulması amaçlanmaktadır.

Hangi Bebekler Yenidoğan Yoğun Bakımına Alınır?

Bebeklerin 37. Gebelik haftasından önce dünyaya gelmesi durumunda yenidoğan bakım ünitesine ihtiyaç duyulur. Erken dünyaya gelen bebeklerde gelişim eksikliği kaynaklı olarak sağlık problemleri gelişebilir.

Bu durumda bebekler yenidoğan bakım ünitesine alınır ve gerekli tüm bakım, tedavi ve kontrol deneyimli ekipler tarafından oldukça titiz şekilde kontrol altına alınır. Bebeklerde erken doğum kaynaklı olarak solunum problemleri, sistem bozuklukları ya da enfeksiyonlar sebebiyle meydana gelen sağlık sorunları yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi edilir.

Bebekler Neden Yenidoğan Bakım Ünitesine Alınır?

Yenidoğan bakım üniteleri 1, 2 ve 3 olmak üzere derecelendirilir. 1. Düzey yenidoğan yoğun bakım ünitesi hafif ve 3. Düzey yenidoğan yoğun bakım ünitesi ağır durumları ifade etmektedir. Bebeğin durumuna göre alındığı ünite farklıdır. Buna göre:

  1. Derece yoğun bakım ünitesinde, bebeklerin yaşadığı sağlık sorunları hafif düzeydir. Hekimler sorunların büyümemesi için bebekleri yenidoğan yoğun bakım ünitesine alır. Bu bebeklerde solunum sıkıntısı yoktur ancak belirli bir süre bebeklerin gözlem altında tutulması gerekmektedir.
  2. Derece yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebekler 32. Haftadan sonra dünyaya gelmektedir. Bu bebekler 1000 gramdan daha ağır olmasına rağmen vücut ısısını kontrol edememektedir. Bundan dolayı yenidoğan yoğun bakım ünitesine alınmaktadır.
  3. Derece yenidoğan yoğun bakım ünitesinde ise bebeklerde ciddi bir solunum yetmezliği vardır. Bu gruptaki bebekler tek başına nefes alamaz. Çoklu organ yetmezliği söz konusu olabilir.

Yenidoğan yoğun bakım ünitesi; bebeklerin yoğun bakım ihtiyacını karşılamakta ve gerekli olan tüm tıbbi desteği sağlamaktadır. Yenidoğan bakım ünitesi için yüksek tıbbi donanım ve deneyimli ekip en önemli unsurlardır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+