Yoğun Bakım Ünitesinde Bebekler için Nasıl Çalışmalar Yapılabilir?

Yenidoğan yoğun bakım ünitesi, bebeklerin beslenme, tedavi ve gelişimini tıbbi olarak desteklemektedir. Bebeğin durumuna uygun olarak yenidoğan yoğun bakım ünitesi hazırlanmaktadır.

Bebeğin olması gereken gebelik haftasından daha önce dünyaya gelmesi, çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeklerin sağlık durumuna bağlı olarak yoğun ve titiz bir tıbbi tedavi süreci başlar.

Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebekler için kuvöz, solunum destek cihazları, monitörler ya da ilaç pompaları gibi teknik ekipmanlarla destek sağlanmaktadır. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi bebek için 7/24 hizmet vermektedir. Bebeğin anlık gelişmeleri izlenir ve müdahaleler gerekli durumlarda hekimler tarafından yapılır.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Nasıl Tedaviler Uygulanır?

Yenidoğan bebekler için bebeğin genel sağlık durumunu bozan, altta yatan sebeplerin tedavisi amaçlanır. Erken doğum kaynaklı meydana gelen sorunların kontrol altına alınması ve tedavi edilmesi ile kalıcı hasarların engellenmesi sağlanmaktadır. Bebekteki sağlık sorunları tedavi edilirken aynı zamanda vücut fonksiyonlarının devamlılığı da sağlanmaktadır.

Bunun yanında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeklerin özel beslenme ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bebeğin damar ya da mide-bağırsak yoluyla beslenmesi sağlanır.

Bebek ağızdan beslenebilecek durumdaysa, anne sütü ile beslenmesi hemşireler aracılığıyla sağlanmaktadır. Bebeğin doğum haftası ve kilosunun uygun olması durumunda, anneler, hemşire kontrolünde bebeklerini emzirebilir.

  • Yenidoğan yoğun bakım ünitesi kapsamında bebekler anne ortamına benzeyen koşullarda bulunan kuvözlerde kontrol altında tutulur. Bebeğin ısı ihtiyaçları karşılanır ve doğru bakımlarla gelişimleri anne karnı dışında devam ettirilir.
  • Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde bebeklerde meydana gelen sağlık sorunlarının tedavisi sağlanır, gerekli müdahaleler yapılır.
  • Yenidoğan bebekler için akciğer grafisi, CRP ve kültürler ile enfeksiyon değerlendirmesi yapılır.
  • Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde orta ve ileri derecede retina muayenesi, metabolik tarama, kalp ekosu ve kranialusg taramaları yapılmaktadır.
  • Beslenme yetersizliği, solunum sıkıntılar, kan değişimleri ya da vücut ısısının korunmaması durumları tedavi edilir.

Yenidoğan yoğun bakım ünitesi, erken dünyaya gelen bebekler için hayati önem taşıyan tıbbi destekleri kapsamaktadır. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi ile bebeklerde erken doğum kaynaklı hasarların kalıcı olması engellenmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+